Muzeum Narodowe w Krakowie pozyskało kolejny obiekt do swojego zbioru prac
Aleksandra Gierymskiego. Liczący 21 obrazów zespół uzupełni, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, obraz
"Villa Borghese", znany też jako
"Sosny w Villa Borghese". Obraz został namalowany w technice olejnej na płótnie, w latach 1895-1900, ma wymiary 34,5 na 51,5 cm.
Jak podaje Muzeum jest to jedna z trzech znanych wersji malarskich
Villi Borghese, które prezentowane były na pośmiertnej wystawie
artysty w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w roku 1902. Kompozycja przedstawia fragment parku z wyobrażoną w głębi, pośród wysokich pinii, rezydencją. W rozświetlonym słońcem krajobrazie dominują dwie tonacje kolorystyczne - jaskrawa zieleń trawy i blady róż nieba, promienie słońca rzucają na drzewa fioletowe refleksy barwne. Pejzaż malowany jest w technice zbliżonej do impresjonistycznej. Dysonansy barwne, ostre słoneczne światło i granicząca z pedanterią dokładność opracowania powierzchni malarskiej potęgują odczucie pustki i niepokoju. Podobnie jak inne obrazy w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie - Ogrody w Tivoli (1895-1897), Krajobraz włoski z cyprysami (1900-1901), Piazza di Dante w Weronie (1900), Piazza del Popolo w Rzymie (1900-1901) czy depozyt Widok z tarasu pracowni artysty w Rzymie - Willa Borghese wyraża dążenie
Gierymskiego do maksymalnie wiernego, "ścisłego" oddania ulotnych zależności kolorystyczno-świetlnych, szczególnie silne pod koniec życia malarza.
>> zobacz ten obraz