malarze Polish art
                  
-- szukaj w serwisie

--reklama--

--reklama--
 
- Jan Matejko
- więcej o artyście

-- Bitwa pod Grunwaldem
-- Bolesław Chrobry ze Światopełkiem przy Złotej Bramie w Kijowie
-- Chrzest Litwy

--[zobacz pozostałe reprodukcje


-- wyślij e-kartkę z obrazem


-sklep
-- zobacz artykuły z obrazami tego malarza


- zagłosuj
-- ulubiony obraz
-- ulubiona epoka

obraz: 14356 głosów
epoka: 1023559 głosów

-- wyświetlono 98477 razy

obraz czasowo prezentowany w
Muzeum Jana Matejki
w Krakowie, do 31.05.05
>> więcej
 
Jan Matejko, "Bolesław Chrobry ze Światopełkiem przy Złotej Bramie w Kijowie" , olej na desce, 1884, 160x109 cm, kolekcja prywatna

Obraz ten był uważany do niedawna za zaginiony, namalowany w 1884 roku (wymiary: 160x109 cm, olej na desce mahoniowej). Po raz ostatni dzieło to było wymienione w zbiorach krakowskich w 1939 roku, potem trafiło na listę strat wojennych i przez lata było uważane za zaginione. Namalowany na zamówienie księcia Heliodora Czetwertyńskiego w Krakowie, w ciągu 2 miesięcy letnich w Krzesławicach – dworku Matejki.
W 1894 roku wystawiany w Krakowie (TPSP) i na Wystawie Krajowej we Lwowie. Ostatnimi właścicielami w 1939 roku byli książęta Czetwertyńscy w Krakowie. Ujawniony przez obecnego właściciela w 2004 roku, pokazany w Sukiennicach 23. VI. 2004 roku na obchodach Jubileuszu 100 lat Domu Jana Matejki. Po przeprowadzonych zabiegach konserwatorskich w Muzeum Narodowym w Krakowie, za zgodą właściciela eksponowany w Domu Jana Matejki od 10. XI. 2004 do 30. IV. 2005 roku. Obraz przedstawia Bolesława Chrobrego wjeżdżającego do Kijowa w 1018 roku, po zwycięskiej wyprawie, w wyniku której na Rusi została przywrócona władza Światopełka, zięcia Chrobrego. Główne postaci to Bolesław Chrobry, z uniesionym w ręce mieczem (legendarny Szczerbiec), po jego prawej stronie Światopełk, po lewej żona Światopełka (nieznana z imienia córka Chrobrego), za nią biskup Reinbern. Na pierwszym planie biskup Atanazy w kapie i mitrze, w otoczeniu bojarów, podaje zwycięzcy dary. Po lewej stronie grupa kobiet, wśród nich w lektyce Predysława, siostra Światopełka, która została nałożnicą Chrobrego. (lit. Matejko. Obrazy Olejne. Katalog, pod red. Krystyny Sroczyńskiej, 1993).


-- zasady i ograniczenia korzystania z reprodukcji

 
 
 [ copyright © 1999-2023 malarze.com-+-marchand.pl ] --- [ design © pkl webdesign ] --- [o nas]
inne adresy: Polish Art.pl ¤ Polish-Art.pl ¤ tworcy.com ¤ rzezbiarze.com ¤ rytownicy.com ¤ Daniel Chodowiecki
¤ TeWa ubezpieczenia Kraków ¤ Daniel Schultz ¤ Marian Ruzamski ¤ Tomasz Wiktor malarstwo