-- szukaj w serwisie

--reklama--

--reklama--
 
--wydarzenia


>> więcej wydarzeń
 
--artykuły

"Abakanowicz w Thomas Masters"
--[Magdalena Korybska z Chicago, dla malarze.com
Wyobrażam sobie jak trudno jest dzisiaj artystom wyróżnić się z tłumu. Wiele razy słyszałam historie o zbiegach okoliczności, rzadziej o talencie. Jednak najszczęśliwiej jest znaleźć i jedno i drugie. Tak jak spotkało to Magdalenę Abakanowicz.
>> więcej


"Krocząc wśród gigantów"
--[Magdalena Korybska z Chicago, dla malarze.com
Robisz się dumny, kiedy będąc tak daleko od ojczystego kraju, nagle ktoś zaczyna mówić o nim, i to w samych superlatywach. Taka sytuacja przytrafiła mi się ostatnio w listopadzie, kiedy Magdalena Abakanowicz otwierała swoją nową instalację w Parku Grant w Chicago.
>> więcej


"Pasterz Eugeniusza Zaka w Instytucie Sztuki w Chicago"
--[Magdalena Korybska z Chicago, dla malarze.com
Eugeniusz Zak urodził się w Mohylnie, 15 grudnia 1884. Kilka lat później rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie ukończył szkołę handlową. W roku 1902 Zak wyjechał na studia do paryskiej Ecole des Beaux-Arts, gdzie uczęszczał do klas Jean-Leon Gérôme i Albert’a Bernard’a. Dużo podróżował. Zwiedził Rzym, Mediolan oraz Florencję. W Monachium spotkał Vasily Kandinsky’ego, Leopolda Gottlieba i Alfonsa Karpińskiego, którzy pozostaną jego wielkimi przyjaciółmi do końca jego życia.
>> więcej


"Muzeum Polskie w Chicago"
--[Magdalena Korybska z Chicago, dla malarze.com
Muzeum Polskie w Ameryce po kilkunastu latach starań, zostało założone w Chicago przy Zjednoczeniu Polskim Rzymsko-Katolickim w 1937. Jego pierwszorzędnym zadaniem miało być "gromadzenie dokumentów polskich i polonijnych, dla przyszłych pokoleń oraz szerzenie respektu dla Polaków w Ameryce".
>> więcej


"Biblie Stradomskie"
--[Jakub Pączek
Krakowscy księża Misjonarze dysponują z całą pewnością jednym z najcenniejszych zbiorów bibliotecznych w kraju, jak i cennym zbiorem obrazów. Najokazalsze dzieła sztuki prezentują konsekwentnie w swoim klasztornym muzeum, doskonale i profesjonalnie zorganizowanym.
Ze stałych eksponatów na pewno wyróżnia się w nim arcydzieło polskiej sztuki portretowej, które zna każdy Polak i obraz kluczowy dla zjawiska tzw. Portretu Sarmackiego - "Portret Stefana Batorego", autorstwa Marcina Kobera z 1583 roku.

Równie konsekwentnie są w muzeum prezentowane skarby klasztornej biblioteki.
Tym razem muzeum otwiera swoje podwoje, aby zaprezentować kolekcję egzemplarzy Biblii.
>> więcej


"Wokół Wita Stwosza, recenzja wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie"
--[Jakub Pączek
"Co najlepsze, wszystko Polsce zostawił./ A Krakowowi serce jak jabłko na dłoni;/A skonał w Norymberdze". Tym lapidarnym trójwierszem Konstanty Ildefons Gałczyński skwitował w swym "Poemacie o Wicie Stwoszu" biografię genialnego mistrza z Norymbergi. Najnowsza wystawa dorobku rzeźbiarza w Muzeum Narodowym w Krakowie jest doskonałym przykładem na to, że sztuka prawdziwego geniusza posiada zawsze jedną cechę szczególną - inspiruje innych artystów. Specyfika Stwosza polega na tym, że będąc przez wieki w Polsce jako postać zapomnianym nadal inspirował artystów perfekcyjną formą swoich prac.
>> więcej


"Schultz - polski Rembrandt?"
--[Jakub Pączek
Jeśli kiedykolwiek w sztuce polskiej był artysta, którego można by przyrównywać do najwybitniejszych mistrzów epoki baroku to był nim Daniel Schultz młodszy. Jego niesamowite w malarskiej kreacji obrazy są sensacja każdej zagranicznej wystawy, na którą trafiają. Zdaje się, że Schultz mógłby spotkać się Rembrandtem jak równy z równym.
>> więcej

>> więcej artykułów
 
--news
>> archiwum newsów

"Film animowany inspirowany obrazami Tadeusza Makowskiego!"
--[malarze.com news--[28.10.2020--01:00
MALI PRZYJACIELE to film animowany dla dzieci w reżyserii Agaty Sterczewskiej, inspirowany twórczością Tadeusza Makowskiego. Wybrane prace artysty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie stały się kanwą filmu.

Dzięki wysokiej jakości obrazu w filmie można dostrzec mięsiste i dynamiczne dukty pędzla, grę świateł i wiernie oddaną barwę dzieł.

Film jest już dostępny za darmo na stronie www.TadeuszMakowski.com.
>> więcej

"Chodowiecki - krótki film o Danielu Chodowieckim"
--[malarze.com news--[15.10.2020--19:42
CHODOWIECKI to łączący w sobie animację i dokument krótkometrażowy film w reżyserii Jakuba Pączka poświęcony artyście Danielowi Chodowieckiemu.
Wszystkie sceny w filmie powstały w wyniku animacji grafik Daniela Chodowieckiego i prac innych artystów opartych na jego rysunkach lub jego przedstawiających.
Oryginalne grafiki, pochodzące z prywatnej krakowskiej kolekcji, zostały w tym celu zdigitalizowane w dużej rozdzielczości, poddane obróbce i animacji.
Swojego głosu Chodowieckiemu użyczył znany polski aktor Mirosław Haniszewski. Film będzie od jutra dostępny za darmo na stronie www.Chodowiecki.com.
>> więcej

"Oświadczenie Muzeum Narodowego w Krakowie dot. "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci"
--[malarze.com news--[03.03.2011--15:32
Prezentujemy tekst oświadczenia wydanego wczoraj przez Muzeum Narodowe w sprawie powrotu obrazu oraz dalszej części kolekcji Czartoryskich do Krakowa.
>> więcej

""Inspiracje muzyczne": Spotkanie z kolekcjonerem batut Panem Profesorem Tadeuszem Strugałą"
--[malarze.com news--[03.12.2010--17:30
Muzeum Narodowe w Krakowie ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z kolekcjonerem batut Panem Profesorem Tadeuszem Strugałą. Odbędzie się ono 6 grudnia o godzinie 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Spotkanie poprowadzi Pan Profesor Józef Opalski.

Po wystawie „Inspiracje muzyczne” oprowadzi Państwa kuratorka Anna Budzałek.
>> więcej

"„Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900”: imprezy towarzyszące"
--[malarze.com news--[03.12.2010--17:33
Muzeum Narodowe w Krakowie ma zaszczyt zaprosić na dwie imprezy towarzyszące wystawie „Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900”.
>> więcej

"NOWY CYKL SPOTKAŃ: „Co można zrobić z…?” w Muzeum Książąt Czartoryskich"
--[malarze.com news--[03.12.2010--17:35


Cykl spotkań kierowany jest zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych, do wszystkich, którzy zadają sobie pytanie: jak to zostało zrobione? Zaglądając do warsztatów rzemieślników starożytnych, spróbujemy w przystępny sposób odsłonić tajniki ich fachu.

>> więcej

"NOWY CYKL: "Wokół muzeum" w Galerii w Sukiennicach"
--[malarze.com news--[03.12.2010--17:36
Cykl wykładów przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie. tematami spotkań będą zarówno historia MNK, jak i obecnie podejmowane przedsięwzięcia, codzienność muzealna oraz plany na przyszłość.

>> więcej

"CYKL "Galeria filmu": Postholocaust story"
--[malarze.com news--[03.12.2010--17:49
W cyklu "Galeria filmu", w sobotę 4.12. 2010 o godz. 16.00 w sali "U Samurajów" odbędzie się pokaz spotkanie pt. Postholocaust story – Holocaust i II Wojna Światowa w sztukach wizualnych. Prowadzenie: Joanna Ostrowska.
>> więcej

"Wykład z cyklu "Judaizm - poznać znaczy zrozumieć""
--[malarze.com news--[03.12.2010--17:51
We wtorek 7.12.2010 o godz. 18.00 w sali "U Samurajów" odbędzie się wykład dr Anny Lebet-Minakowskiej pt. (...) Pan okazał Sarze swą łaskawość..." (Rdz 21,1). Rodzina jako ostoja tradycji.
>> więcej

"Wstęp wolny na wystawę "Pokolenie'80" "
--[malarze.com news--[01.12.2010--21:10
Z przyjemnością informujemy, że wstęp na wystawę "Pokolenie'80" jest bezpłatny każdego dnia tygodnia, niezależnie od opłat za wstęp na inne wystawy.

termin: 1 grudnia 2010 - 16 stycznia 2011
miejsce: Muzeum Narodowe, Gmach Główny, Kraków
>> więcej
 
 
 [ copyright © 1999-2023 malarze.com-+-marchand.pl ] --- [ design © pkl webdesign ] --- [o nas]
inne adresy: Polish Art.pl ¤ Polish-Art.pl ¤ tworcy.com ¤ rzezbiarze.com ¤ rytownicy.com ¤ Daniel Chodowiecki
¤ TeWa ubezpieczenia Kraków ¤ Daniel Schultz ¤ Marian Ruzamski ¤ Tomasz Wiktor malarstwo